جاهای دیدنی عمان

◼️بازار مطرح یا مسقط السوق

بسیاری از گردشگران خارجی و بومی عمان برای دیدن سوق یا بازار مطرح می آیند. مسقط السوق یکی از بازارهای سنتی عربی است که  یک یادگار از زمانهای گذشته می باشد. در این بازار فروشگاههای مختلفی همچون: انواع فروشندگان عتیقه جات های هندی و عمانی و نساجی سنتی و … وجود دارند. عمده فروشندگان عمانی و هندی هستند.

◼️خانه اپرای مسقط

خانه اپرای مسقط اولین خانه اپرای حوزه کشورهای خلیج فارس است که بر اساس الگویی معماری بومی و نه غربی ساخته شده است. بناهای سالن های موسیقی به دلیل اقتباس این سازه از فرهنگ غربی معماری غربی دارند ولی کشور عمان تاکید ویژه ای در ساخت سالنی داشت. که معرف معماری زیبای کشور خودش باشد و در ساخت این بنا به وضوح این اندیشه را میتوان دید. تمامی مصالح ساخت سالن اپرای مسقط از مصالح بوم آورد تهیه شده است.

این سالن اپرای بی نظیر حریم و منظر و چشم اندازی بی نظیر دارد و از هر چهار طرف توسط باغی زیبا و عظیم احاطه شده است که زیبایی دیدار از این جاذبه زیبا را در شهر مسقط چند برابر می کند. تزئینات بسیار زیبا و ماهرانه ای در تمامی وجوه آن دیده می شود. لوستر کریستال و منبت کاری ها و گچبری ها و درب های زیبا و دکوراسیون بسیار زیبا این مجموعه نهایت هنرمندی و ذوق و سلیقه هنرمندان عمان را به تصویر می کشد.

این سالن بر اساس طرح های بروز و جدید ساخته شده و کاربری سازه ها چند منظوره دیده شده است. به نحوی که هم کاربرد برای اجرای کنسرتهای موسیقی و هم برنامه های تئاتر دارد. طراحی عالی برای پخش درست صدا به تمامی نقاط سالن از دیگر ویژگی های سالن اپرای مسقط است. مجموعه چند طبقه سالن اپرای مسقط گنجایشی حدود ۱۱۰۰ نفر دارد که طبقات بالای آن همانند تمامی سالن های موسیقی به صورت نعل اسبی پیرامون سن طراحی شده است.

◼️موزه‌ی ملی عمان

جدیدترین موزه در این کشور به حساب می‌آید که توانسته در همین مدت کوتاه، توجه گردشگران زیادی را از سراسر دنیا به خودش جلب کند.

شاید برای گردشگران عجیب باشد که «چطور مردم عمان هنوز هم به آداب و رسوم و فرهنگ‌های سنتی‌شان پایبند هستند؟» برای پیدا کردن پاسخ این سؤال، بهتر است سری به «موزه‌ی ملی عمان» (The National Museum) در عمان بزنید که در مرکز شهر مسقط قرار گرفته تا متوجه شوید چگونه این کشور توانسته در طول تاریخ، سنت‌هایش را حفظ کند. در این موزه، بیشتر بر روی کیفیت تمرکز شده و از تجهیزاتی مثل صفحه‎های بزرگ نمایش استفاده کرده‌اند تا علاوه بر آموزش دادن مردم عمان، تمام دنیا را درباره‌ی تاریخ و فرهنگ کشورشان آگاه کنند؛ زیرا معتقدند که کشورشان تاریخی غنی دارد و این وظیفه‌ی آن‌ها است تا این تمدن را به نسل‌های بعدی و فرزندانشان انتقال دهند.
ساختمان موزه‌ی ملی در مجموع، 13,700 متر مربع وسعت دارد که 4,000 متر مربع آن به سالن‌های نمایش اختصاص داده شده است. تعداد این سالن‌ها به 14 مورد می‌رسد و نمایشگاه‌های مختلفی از جمله «گالری افلاج» (Aflāj Gallery)، «سرزمین و مردم» (The Land and the People Gallery)، «عمان و جهان» (Oman and the World Gallery)، «شکوه و جلال اسلام» (Splendours of Islam Gallery)، «تاریخ دریایی» (Maritime History Gallery)، «زره و سلاح» (Arms and Armour Gallery) و «گالری رنسانس» (Renaissance Gallery) را دربر می‌گیرد. علاوه بر آن، ناحیه‌ای 376 متر مربعی نیز به گالری نمایشگاه‌های موقتی در این موزه اختصاص دارد.
موزه‌ی ملی، فاصله‌ی چندانی تا «کاخ العالم» ندارد و می‌توانید از هر دوی آن‌ها در یک روز دیدن کنید.

◼️شهر صلاله

شهر صلاله در فصل باران‌های شدید، تبدیل به سرزمینی می‌شود که تا چشم کار می‌کند، همه جا سبز است. اما جاذبه‌های گردشگری آن، صرفاً به طبیعت بی‌نظیرش خلاصه نمی‌شود.

بعد از شهر مسقط، «صلاله» (Salalah)، دومین شهر بزرگ کشور عمان است که در فصل بارندگی‌های شدید، گردشگران زیادی را به سمت خودش جذب می‌کند. این شهر، محل تولد «سلطان قابوس» بوده و در بخش جنوبی عمان قرار دارد. بخش‌های شمالی شهر صلاله را، رشته‌کوه‌هایی فرا گرفته‌اند که بعد از بارندگی، چشم انداز سرسبز و آبشارهای حیرت انگیزشان تماشایی است. سواحل زیبای این شهر، در بخش جنوبی آن قرار دارند که با شن‌های سفید رنگشان، پذیرای بازدیدکنندگان خواهند بود. مناطق زیر، جزو جاذبه‌هایی محسوب می‌شوند که بهتر است آن‌ها را در لیست بازدیدتان از صلاله قرار بدهید.

1-مسجد سلطان قابوس

2-قلعه طاقه

3-ساحل مغسیل

4-غار مرنیف

5-بلو هولز

6-وادی صحلنوت

7-وادی دربات

8-منطقه آنتی گراویتی

9-خور روی

10-پارک ایتین